Co warto wiedzieć o kawie rozpuszczalnej?

Określenie “kawa rozpuszczalna” jest obraźliwe dla tych, którzy często spożywają świeżo palone ziarna kawy. Trudno znaleźć rozpuszczalną kawę, która dorównywałaby jakością, niepowtarzalnym smakiem czy przyjemnością płynącą z procesu parzenia. Kawa rozpuszczalna (https://www.bee.pl/9526-kawa-rozpuszczalna) może być szybka i prosta, więc zgadzamy się, że nie powinna być również smaczna. Niemniej jednak, lepiej prześledźmy ten temat i sprawdźmy, jak powstaje kawa rozpuszczalna, jaka jest jej dokładna zawartość i oceńmy rodzaje kawy rozpuszczalnej na dłuższą metę, czy jest ona naprawdę zdrowa, czy też niekoniecznie.

Jak jest historia kawy rozpuszczalnej?

Jeśli chodzi o historię produkcji kawy rozpuszczalnej sięgającą XIX wieku, źródła podają, że wszyscy odpowiedzialni za wynalezienie kawy rozpuszczalnej jednocześnie ubiegali się o patent. Amerykańscy żołnierze uwielbiali tę kawę podczas II wojny światowej, więc armia z pewnością mogła zakupić całą roczną produkcję. W 1963 roku Maxwell House rozpoczął reklamę liofilizowanej kawy, która była dobra do ostatniej kropli kawy. Obecnie spożycie kawy wynosi około 50% całkowitego spożycia kawy w krajach.

Jak się produkuje kawę rozpuszczalną?

Na rynku istnieją trzy formy kawy rozpuszczalnej, a różnice wynikają z metody przetwarzania. Niezależnie od stosowanej metody, ziarna muszą zostać najpierw wyprażone, a następnie szybko zmielone i zaparzone. Jednak sam specyficzny proces ekstrakcji zdecydowanie nie jest strategią piwowarstwa domowego. W warunkach przemysłowych ekstrakty kawy są zwykle dalej zagęszczane i klarowane przed suszeniem. Suszenie rozpyłowe wytwarza charakterystyczne cząstki podczas ogrzewania, lub duże cząstki podczas ogrzewania pod ciśnieniem. Cały proces trwa zaledwie od 5 do 25 sekund. Z kolei liofilizacja polega na wewnętrznym zamrożeniu ekstraktu i usunięciu lodu metodą sublimacji.

Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa?

Jej skutki zdrowotne nie różnią się zbytnio od tych, które wywołuje niedawno zaparzona kawa. Rozpuszczalna kawa zawiera mniej cholesterolu niż kawa z dużego ekspresu lub prasy francuskiej, ale jeśli wiemy cokolwiek na ten temat, najlepiej wybrać kawę filtrowaną. Poziom antyoksydantów jest taki sam, jak w kawie, a niektóre badania naukowe mówią nawet, że są one bardzo silne. Kawa jest spożywana w tak dużych ilościach, że jest to główny sposób na uzyskanie antyoksydantów w danej diecie amerykańskiej. Zaobserwowano, że kawa rozpuszczalna ma niższą zawartość kofeiny i znacznie zmniejsza wchłanianie żelaza.

 

Posts Tagged with…